- Radoš Bajić je ispričao emotivne uspomene sa snimanja i otkrio da su pre svakog ciklusa temeljno čistili objekat radi očuvanja slike o tradiciji.
- Bajić se zahvalio domaćinima koji su ekipama pružili toplinu doma, posebno pokojnom Raki i njegovoj porodici koji su glumcima postali poput porodice.
Kultna serija “Selo gori, a baba se češlja” ostavila je neizbrisiv trag u domaćoj kinematografiji, a selo Kukljin u blizini Kruševca, koje je u seriji nosilo ime Petlovac, postalo je mesto hodočašća za brojne obožavaoce. Tokom nedavne posete upravo ovom mestu i čuvenom Radašinovom dvorištu koje doživljava kao svoj drugi dom, glumac, scenarista i reditelj Radoš Bajić prisetio se najlepših trenutaka sa snimanja, ali i konačno stavio tačku na nagađanja o mogućem nastavku projekta.
Radoš je tada za “Blic” istakao da mu je izuzetno žao što se srpska sela danas mahom napuštaju, ali dodaje da u Kukljin dolaze hiljade ljudi kako bi videli gde se snimala omiljena serija. Kako bi u svet poslali najlepšu sliku o tradiciji i korenima, ekipa je preduzimala posebne mere pre paljenja kamera:
„Nažalost srpska sela su u procesu napuštanja i odlazaka, sve manje je ljudi tu. Sada hiljade ljudi dolaze da vide gde je snimala serija. Mi smo pred svaki ciklus snimanja organizovali čišćenje objekata. Kao autor nisam želeo da pošaljemo ružnu sliku u svet”, istakao je Bajić.
Prisećajući se decenije provedene na setu, Bajić je otkrio da je prva ikonična scena nastala potpuno spontano:
„Ovde je ostao deo mene, ipak je to 10 godina. Možete misliti kako je ovde bilo prepuno. Samo tehnički deo naše ekipe je brojao 70 ljudi. Veoma zanimljivo je da je prvi kadar, prve epizode bio neplaniran. Tada je Radašin istrčao iz kuće i samo nazuo opanke da ode do Morave. Ja sam se pri izlasku iz kuće okliznuo i pao. Odlučili smo da zadržimo tu scenu iako je bila nepredviđena. Inače, ta scena je izazvala burne reakcije.”
Bajić posebno naglašava sjajan odnos sa domaćinima koji su ekipi serije otvorili vrata svog doma. Pokojni Raka i njegova supruga Cana omogućili su glumcima da se osećaju kao kod svoje kuće:
„Kako je serija ‘Selo gori, a baba se češlja’ osvajala srca publike, tako su ljudi počeli da dolaze na set sa decom, da gledaju snimanje, da se fotografišu sa nama. Upoznali smo domaćine ove kuće, pokojni Raka koji je bio skeledžija je rekao da mogu da snimam šta hoću, da je to moja avlija. Njegova supruga, teta Cana je spremala uvek krofne i razne specijalitete koje nam je donosila povrh toga što smo mi imali ketering. Takođe i njihova ćerka Violeta sa kojom sam ostao u bratskim odnosima je prisustvovala snimanjima. Nažalost, teta Cana je trenutno bolesna, a o njoj brine ćerka.”
Domaćica Violeta se takođe sa setom priseća tih deset godina druženja sa glumačkim zvezdama, podelivši jednu od najsimpatičnijih anegdota sa snimanja:
„To je veliko iskustvo, gledajući tako nešto uživo. Bilo je prelepo družiti se sa glumcima punih 10 godina. Postali smo kao porodica. Bilo je mnogo anegdota. Jedna stara baka je dolazila često na snimanje, ona ima tačno 100 godina. Jednom prilikom je Radoš sedeo sa mojim tatom u dvorištu, a ta baka je čula da je Radoš došao. Prišla mu je sa leđa zagrlila ga je i rekla: ‘Sine, sada da imam 100 evra bih ti dala, ali da pođeš sa mnom’.”
Kraj nagađanjima: Nastavka serije neće biti
Iako ga obožavaoci redovno mole da snimi nove epizode i prikaže šta se dešava sa Radašinom deceniju i po kasnije, Radoš je doneo konačnu odluku. Serija neće dobiti svoj nastavak, a razlog za to tera suze na oči:
„To bi verovatno bilo zanimljivo, da vidimo šta je sa Radašinom 15 godina kasnije. Moja odluka je da do toga ne dođe. Mnogo mojih dragih kolega više nije sa nama, a meni je nezamislimo da postoji nastavak serije bez Mande kog sam zavoleo kao brata. To je glumac koji je delom nosio seriju, Dragan Nikolić, Mirko Babić… Mnogo je tu ljudi koji nisu sa nama”, bio je jasan Bajić.




Dodaj komentar