Radio BalkanFox
Braća htjela kuću, sestra ljubav i trud – Oporuka je svima pokazala ko je pobjednik

Braća htjela kuću, sestra ljubav i trud – Oporuka je svima pokazala ko je pobjednik


Oglasi – Advertisemenet

Dženaza je prošla u tišini, pod olovnim nebom koje je pritiskalo bosanska brda. Jedini zvuk koji je remetio taj mir bili su motori dva crna “Audija” njemačkih tablica. Senad i Adnan, sinovi rahmetli Salketa, stajali su pored mezara u besprijekornim kaputima od kašmira, neumorno gledajući na satove, dok je njihova sestra Amra klečala u blatu, grleći očev nišan kao da je to jedini oslonac koji joj je preostao u životu.

Oglasi – Advertisement

Amra je izgledala deset godina starije od svoje braće, iako je bila najmlađa. Njene ruke, ogrubjele od pranja, cijepanja drva i brige za nepokretnog oca, nosile su sve znakove žrtve, dok su joj lice i oči odavale umor i borbu koju braća nikad nisu vidjela. Dok su Senad i Adnan gradili vile u Minhenu i Štutgartu, ona je ostala u oronuloj porodičnoj kući kod Tuzle, predano odgađajući svoj život, mladost i budućnost da bi brinula o ocu.

Braća htjela kuću, sestra ljubav i trud – Oporuka je svima pokazala ko je pobjednik
Foto:Ilustracija

Braća dolaze sa ponudom – ali pravda ima svoje puteve

Nije prošlo ni jedno veče žalosti, a braća su već sjedila za starim kuhinjskim stolom, onim istim za kojim su jeli kao djeca. Izvukli su telefone, digitrone i papire. Amra je kuhala kafu, drhtala od umora i tuge.

“Slušaj, Amra,” rekao je hladnim tonom Senad.

“Ova kuća je stara, troši pare, zemlja propada. Imamo kupca, prodajmo odmah, podijelimo pare na tri dijela i idemo svojim putem.”

Amra je ispustila džezvu. Kafa se prosula po staroj mušemi.

“Ali… gdje ću ja?” upitala je tiho. “Ovo je moj dom. Ja nemam stan u Njemačkoj. Nemam nikoga osim ovih zidova. Pet godina sam nosila oca na rukama dok vi niste ni zvali za Bajram.”

Adnan je nervozno zapalio cigaretu.

“Pa snađi se, mlada si, zdrava si. Sa svojim dijelom para možeš iznajmiti stan i naći posao. Mi ne možemo čuvati ruševinu samo da bi ti imala krov nad glavom.”

Ni molbe ni suze nisu pomogle. Braća su bila neumoljiva, vođena hladnom logikom. Sutradan su doveli notara, spremni da stave potpis na prodaju i izbace sestru.

Oporuka rahmetli Salketa – istina izlazi na vidjelo

Notar je sjeo za sto i otvorio kovertu označenu “Salkina posljednja volja”. U sobi je nastala tišina.

“Ja, Salko Delić, pri punoj svijesti, ostavljam svu svoju imovinu, uključujući kuću, okućnicu, šumu i bankovne ušteđevine, isključivo i samo svojoj kćerki Amri.”

Senad je skočio sa stolice, crven u licu.

“Molim?! To je nemoguće! Mi smo sinovi, imamo pravo na nužni dio!”

Ali notar je nastavio:

“Sinovima ostavljam fasciklu u gornjoj ladici komode sa svim neplaćenim računima, dugovima i kreditima koje je Amra podigla da bi očuvala život svog oca. Ako žele bilo koji dio kuće, moraju joj isplatiti sve s kamatom, uključujući platu za njegu tokom 1800 dana.”

Braća htjela kuću, sestra ljubav i trud – Oporuka je svima pokazala ko je pobjednik
Foto;Ilustracija

Sva arogancija braće istopila se u sekundi pred istinom ispisanom na jeftinom papiru. Senad je bez riječi otišao, Adnan za njim, ostavljajući Amru samu u kući koja je konačno bila njezina i puna pravde.

Amra je sjela u očevu fotelju prvi put kao gospodarica svoje sudbine, gledajući kroz prozor voćnjak koji je sama orezivala, osjećajući mir koji nikada ranije nije imala.

Svijet je pun iznenađenja – od neobičnih svakodnevnih situacija do nesvakidašnjih priča koje nas ostave bez riječi. Ako volite ovakve teme koje vas natjeraju da zastanete i razmislite, ne propustite ostale članke u našoj kategoriji Zanimljivosti. Svakog dana vas čeka nešto novo i neočekivano!



Live-news

radiobalkanfox

Dodaj komentar

RadioBalkanfox na Facebook

Loading...