Radio BalkanFox

Čeda Jovanović je objavio crno-belu fotografiju i emotikon slomljenog srca


Aktuelno

Čeda Jovanović je objavio crno-belu fotografiju i emotikon slomljenog srca

  • Čedomir Jovanović je emotivno podsetio na rođendan Margite Stefanović Magi, legendarne klavijaturistkinje jugoslovenskog rokenrola.
  • Margita je bila diplomirani arhitekta, ali je muzika prevladala njen život, posebno kroz kultni bend Ekatarina Velika (EKV).

U toku jučerašnjeg dana političar Čedomir Jovanović Čeda je dirnuo pratioce na društvenim mrežama objavom. Naime, on je podelio crno-belu fotografiju muzičke legende Margite Stefanović Magi, a istu je ispratio emotikonom slomljenog srca. U opisu ove objave stoji Magina biografija.

Čeda Jovanović (Foto: Ringier/Una Škandro)
Čeda Jovanović (Foto: Ringier/Una Škandro) – Una Škandro / Ringier

– Na današnji dan rođena je Margita Stefanović, po mnogima, najveća heroina, i najupečatljivija ženska pojava jugoslovenskog rokenrola. Da je uspela da izbegne prerani kraj, danas bi proslavila 67. rođendan. Mistična devojka duge crne kose i dubokih, tamnih očiju, zaštitno lice kultnog benda, “anđeo na klavijaturama”, crna princeza jugoslovenskog novog talasa, rođena je 01. aprila 1959. godine u Beogradu – piše u objavi.

Diplomirani inženjer arhitekture

– Iako je kćerka pozorišnog i televizijskog reditelja Slavoljuba Stefanovića Ravasija, uporedo sa osnovnom školom i gimnazijom, pohađala nižu i srednju muzičku školu „Josip Slavenski” i na takmičenjima osvajala brojne nagrade, upisala je arhitekturu. Uprkos talentu za klavir, tako prepoznatom da je, uz Ivu Pogorelića, dobila šansu za studije na moskovskom konzervatorijumu, koju je, zbog majčinog straha, odbila, postala je diplomirani inženjer arhitekture – dodaje se u objavi.

Ali, muzika je, ipak, izvojevala pobedu. Za to je „kriv” susret u bioskopu „Topčiderska zvezda” sa članovima sastava „Električnog orgazma”, koji su je upoznali sa Milanom Mladenovićem, a koji je, posle raspada „Šarla akrobate”, osnovao bend „Katarina II”. Opčinjen Margitinim talentom, Mladenović je poziva da im se pridruži – dodaje se u objavi.

– I pre 36 godina objavljuju istoimeni album, sa koga se izdvaja pesma „Radostan dan”. Zvučali su sasvim drugačije od svih ondašnjih jugoslovenskih izvođača. Iako naredne godine menjaju ime u „Ekatarina Velika”, debi izdanje je označilo početak plodne saradnje Mladenovića i Stefanovićeve, koja će do 1994. godine iznedriti još šest studijskih albuma, brojne antologijske pesme i nemerljiv uticaj na muzičku scenu – dodaje se u objavi.

Magi Margita Stefanović
Magi Margita Stefanović – youtube

– Međutim, sastav „EKV” nije bilo jedino Margitino polje interesovanja. Sarađivala je i sa silnim kolegama sa domaće scene, potpisala je muziku za brojne pozorišne predstave (Klasni neprijatelj, Tri sestre, S one strane duge i Majka hrabrost) i TV drame (Plavi, plavi), a pojavila se i na filmskom platnu, u ostvarenju „Tajvanska kanasta” – dodaje se u objavi.

– Osim o nadarenosti, često su se pominjale lepota i harizma Margite Stefanović, koja je sebe nazivala „najnestabilnijim delom svog života”. I turbulentan život, ali i tužan kraj klavijaturistkinje i jedne od najznačajnijih autorki domaće rok scene bili su počesto „predmet” raznih napisa – dodaje se u objavi.

Iako je Magi, kako su je zvali, isticala kako je ona „čudna priroda koja se nikada ne kaje”, mnogo se pisalo o gorkoj sudbini muzičarke, koja je mogla da se izbegne, odnosno o njenim problemima sa narkoticima. Nakon raspada EKV-a, Margita je nastavila da se bavi muzikom, ali njeno zlatno doba je ipak prošlo – dodaje se u objavi.

– Svirala je u grupi nazvanoj Kurajberi koja je uglavnom izvodila obrade stranih i domaćih hitova, 1995. godine je osnovala bend nazvan EQV i objavila album “Ti si sav moj bol” nazvan prema najslavnijoj pesmi EKV-a. Krajem 90-ih godina lagano se povlači iz sveta muzike, a popularnost joj opada – dodaje se u objavi.

VIDEO: CENTRALNE VESTI 27032026

– Zadnje delo koje je komponovala je muzika za predstavu rediteljke Hajdane Baletić, Kaput mrtvog čoveka. Njena zavinost o drogama postala još ozbiljnija nakon što joj je 1996. umro otac. Margita je prodala porodični stan, kupila dva manja i s preostalim novcem otputovala u Indiju. Neuspešno je pokušala da se izleči – dodaje se u objavi.

Crna princeza jugoslovenske muzike

– Nakon povratka u Beograd prodala je oba stana, potrošila ostatak novca i završila na ulici. Poslednje godine života provela je u napuštenoj garaži u predgrađu Beograda i skloništu za beskućnike na Voždovcu. „Naučila sam da se u životu ništa ne mora, osim da se umre”, citirala je jednom prilikom Magi svoju profesorku klavira – dodaje se u objavi.

– I to što se mora, desilo se Margiti Stefanović 18. septembra 2002. godine, u 43. godini života. U knjizi Aleksandra Ilića, potvrđeno je da je zbog intravenoznog korišćenja droga zaražena HIV-om. Crna princeza jugoslovenske muzike završila je svoj život u najmanju ruku u neljudskim uslovima, a ostavila je iza sebe veliko, bogato muzičko nasledstvo – zaključuje se u objavi naloga Yugo.Nostalgija.

Inače, Žika Todorović je bio sa njom u mladosti.

Saznajte sve o najvažnijim vestima i događajima od sada i na Google News.





PulsONLINE

radiobalkanfox

Dodaj komentar

RadioBalkanfox na Facebook

Loading...