Kafa na prazan stomak povećava stres, Foto: Shutterstock
Većina nas, čin otvori oči, prvo se uhvati za dževu da bi što pre „došli sebi“ i bili spremni za nove radne pobede. Ona se, po dolasku na posao, katkad skuva još jedna kafica jer nam ona prva jutarnja nije bila dovoljna doza. Ali, koliko su te navike zapravo zdrave i šta se u tim, jutarnjim momentima, dešava u organizmu svakoga od nas?
Prema rečima stručnjaka, kada popijemo kafu na prazan stomak, čim ustanemo ujutru, to će loše uticati na naše hormonalno stanje a, mimo toga, već će nam oko podneva opasti koncentracija, pa mnogi neće biti u dovoljnom fokusu da budu 100 posto produktivni do kraja dana.
Pored jutarnjih časova, postoji još, takoreći, termina u toku dana kada je preporučljivo da se preskoči šoljica ovog crnog napitka.
„Ljudsko telo proizvodi nešto što se zove adenozin, odnosno nešto što nas čini pospanim, ali proizvodi i kortizol, hormon stresa. Obe ove hemikalije utiču na to koliko nas dobro ili loše naša dnevna doza kofeina pogađa,“ istakli su stručnjaci, a preneo „Express„.
Takođe je navedeno da je adenozin ujutru nizak, a povećava se tokom dana, što je suprotno od kortizola, koji je ujutru visok pa opada u toku dana, zbog čega pijenje kafe čim ustanemo nije baš najbolja opcija jer se tada naš organizam još uvek „bori“ da se izbalansira za početak dana.
Koje je vreme idealno za kafu?
Sat vremena nakon buđenja idealno je vreme za šoljicu kafe jer će se vaš nivo kortizola spustiti i dati kofeinu prostora da obavi svoj posao. Takođe, ukoliko ste oni koji vole da se počaste i u poslepodnevnim časovima, vodite računa da to bude minimun šest sati pre vašeg uobičajnog vremena za odlazak na spavanje.
„Uravnoteženost unosa kofeina sa prirodnim ritmom kortizola i adenozina u telu, može da poboljša efikasnost vaše jutarnje šolje kafe i tako izbegne poremećaj unutrašnjeg sata tela,“ kažu stručnjaci.
(Kurir.rs/J.M.)
Bonus video:
Kurir
Dodaj komentar