Sveta Petka, Foto: Wikipedia/public domain
Juče smo proslavili Svetu Petku, jedan od najvećih i najpoštovanijih praznika u srpskom narodu.
Posvećen je svetiteljki koja se smatra zaštitnicom žena, dece, bolesnih i siromašnih, a veruje se da njene molitve u dom donose zdravlje, blagostanje i mir.
Posebno je zanimljivo čuvanje mrvica slavskog kolača, koje domaćice posipaju po kući ili stavljaju pod jastuk, jer se veruje da donose dobar san i dobru vest. Prema narodnom verovanju, devojke koje to učine mogu u snu videti budućeg muža.
Za Svetu Petku vezana je i tradicija lekovitih izvora i vode (najpoznatije na Beogradskoj tvrđavi, Kalemegdanu). Vernici se umivaju i piju tu vodu verujući u njenu moć ozdravljenja, naročito kod bolesti očiju. Zaštitnica žena i doma, čuvarka dece, starijih i bolesnih, u narodu je poštovana kao kućna svetiteljka koja drži porodicu na okupu.
(Espreso/blic žena/prenela PV)





Dodaj komentar