Radio BalkanFox

Najlepši prolećni cvet – ne zahteva pažnju, a buja “kao lud”

Ako ovog proleća želite da svoj kutak učinite čarobnim mestom, ne tražite dalje – ovaj cvet je pravi izbor. Jednom kada ga posadite, zavolećete ga zauvek.

Božur je jedan od omiljenih cvetova i to sa razlogom
Božur je jedan od omiljenih cvetova i to sa razlogomfoto: Kabar/Shutterstock

Proleće donosi novu energiju, miris svežine i toplinu koja budi i prirodu i nas. Bašte, terase i dvorišta postaju pozornice raskošnih boja, dok sunčevi zraci sve češće miluju tlo, podsećajući nas da je vreme da oplemenimo svoj kutak zelenila.

 

Cveće tada preuzima glavnu ulogu – unosi život, nežnost i lepotu u svaki prostor. Među svim biljkama koje možete imati u svojoj bašti, jedan cvet već vekovima ima posebno mesto u srcima ljubitelja cveća – božur.

 

Božur nije samo cvet, to je pravi simbol elegancije i raskoši. Njegovi krupni, pahuljasti cvetovi dolaze u raznim nijansama – od nežne bele i puder roze, do dramatičnih nijansi crvene i ljubičaste.

 

Kada jednom procveta, božur postaje centar pažnje, magnet za poglede i dušu svakog vrta.

 

Njegov cvet traje svega nekoliko nedelja, ali lepotom i mirisom ostavlja trag za ceo život. Upravo zato se često naziva i kraljem vrta.

 

Zašto svi vole božure?

 

Božur ne traži mnogo – ali daje mnogo. Omiljen je jer se s godinama sve više razraste i buja, a istovremeno ne zahteva previše pažnje.

 

Jednom kada se zasadi na pravo mesto, može cvetati i više od 50 godina, skoro bez posebne nege. U tradicionalnim vrtovima često se prenosi s generacije na generaciju, kao dragoceno porodično nasledstvo.

 

 

Kada i kako posaditi božur?

 

Iako se božuri uglavnom sade krajem leta ili početkom jeseni, postoji i prolećna sadnja koja može biti uspešna, naročito ako se koristi sadnica u saksiji.

 

Prilikom sadnje važno je izabrati sunčano mesto, jer božuri vole puno svetlosti. Zemljište treba da bude blago kiselo do neutralno, dobro drenirano, jer ne podnose zadržavanje vode.

 

Kod sadnje, važno je da pupoljci (tzv. “okca”) na korenu budu najviše 3 do 5 cm ispod površine zemlje – dublja sadnja može značiti da božur neće cvetati prve godine. Nakon sadnje, biljku je dovoljno dobro zaliti i ostaviti da se sama prilagodi novoj sredini.

 

 

Kako negovati božur?

 

Božur je biljka koja ne traži svakodnevnu pažnju. Tokom proleća i leta, povremeno ga zalivajte – naročito ako su dani veoma topli i suvi. U rano proleće, možete dodati malo prirodnog đubriva, kako biste podstakli bujniji rast i cvetanje.

 

Osim toga, božur ne voli da se često presađuje. Jednom kada nađe svoje mesto u bašti, najbolje je ostaviti ga tu – on će se iz godine u godinu sve više širiti i bogatije cvetati. Nakon cvetanja, uklonite precvetale cvetove kako biste očuvali energiju biljke.

 

 

Zelenilo koje traje

 

Božur je savršen za one koji žele lep vrt bez previše posla. Uz minimum truda, nagradiće vas raskošnim cvetovima, mirisom i pravom slikom prolećne magije. Bilo da ga posadite u bašti, ispred kuće, uz ogradu ili čak u velikoj saksiji na terasi – doneće notu romantike i elegancije kojoj se svi dive.

 

* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

 

BONUS VIDEO

Ovo je cvet sa najtužnijom 

 




Glossy

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE