Tesla se suočava sa padom prodaje i porastom nezadovoljstva korisnika širom sveta. Političke kontroverze i poplava polovnih vozila dodatno ugrožavaju imidž kompanije.
Mart 2025. obeležila je prava prekretnica za jednog od najpoznatijih proizvođača električnih vozila na svetu – Teslu. Dok se kompanija bori sa naglim padom prodaje i narušenim imidžom, tržište polovnih Teslinih automobila beleži istorijski bum. Međutim, iza impresivnih brojki krije se zabrinjavajući trend koji bi mogao promeniti pravac cele EV industrije.
Foto: Shutterstock
Rekordan broj polovnjaka: Signal za uzbunu
Prema pisanju portala Sherwood, krajem marta na platformi Autotrader oglašeno je preko 13.000 polovnih Tesli – neverovatnih 67% više nego prošle godine. Ovo je najveći zabeleženi broj Teslinih polovnjaka na jednoj platformi, i jasan znak da vlasnici masovno napuštaju brend koji je nekada simbolizovao tehnološku budućnost.
Dok drugi automobilski giganti nisu iskusili sličan talas oglašavanja rabljenih vozila, Tesla se suočava sa pravom poplavom. Cene modela poput Modela Y – nekadašnjeg bestselera – strmoglavile su se. Prema Forbes-u, ovaj model je tokom protekle godine izgubio više od 5.500 evra vrednosti, a trend pada se ne zaustavlja.
Foto: Shutterstock
Evropsko tržište u kolapsu: Nemačka okreće leđa Tesli
Situacija je još ozbiljnija u Evropi. Na tržištu u Nemačkoj, koje je bilo ključni bastion Tesline dominacije, beleži se pad prodaje novih vozila od zapanjujućih 76%, izvestio je Mashable. Čak ni dugoočekivani Cybertruck nije uspeo da preokrene situaciju – prvi kupci već pokušavaju da ga vrate, a kompanija navodno ignoriše zahteve za zamenu.
Razlozi za ovakav pad su višeslojni – od sve strožih evropskih regulativa za bezbednost i softver, do porasta konkurencije iz Kine i Nemačke. Mnogi potrošači su takođe izrazili nezadovoljstvo zbog problema sa servisnom podrškom i rezervnim delovima, koji često kasne i po nekoliko nedelja.
Na forumima i društvenim mrežama sve su češće objave frustriranih vlasnika, koji osećaju da su ostavljeni na cedilu. Za kompaniju koja je godinama gradila imidž pouzdanog i futurističkog brenda, ovakvi komentari su crvena lampica koja blinka sve jače.
Foto: Shutterstock
Ilon Mask pod lupom: Politika jača od struje?
Ipak, ono što posebno zabrinjava nije samo ekonomski aspekt – već i politički i društveni. Sve veći broj bivših i sadašnjih korisnika izražava nezadovoljstvo ne toliko zbog samih vozila, koliko zbog kontroverznog ponašanja Ilona Maska. Njegovo zbližavanje s bivšim predsednikom SAD Donaldom Trampom i podrška političkim inicijativama koje su izazvale podele, duboko su poljuljali poverenje potrošača.
Mnogi korisnici sada Teslu više ne vide kao simbol napretka, već kao alat u službi ideoloških ciljeva njenog osnivača. Komentari na mrežama često pominju “politizovanu tehnologiju” i odbijanje kupovine iz principa. Dodatno je uznemirila i Maskova izjava o „ratu protiv birokratije“, koju su mnogi protumačili kao napad na javne servise. Umesto da ujedinjuje progresivne potrošače, Tesla sve češće postaje linija razdvajanja u javnom diskursu.
Simbol otpora: Anti-Mask nalepnice i protesti
Reakcije nisu izostale – nalepnice s porukama protiv Maska pojavile su se na zadnjim branicima širom SAD i Evrope. Nakon što je Mask izjavio da je “Tesla kompanija mira“, usledili su i protesti, a pojedini modeli su čak bili meta vandalizma.
Na nekim lokacijama, vlasnici su uklanjali logo kompanije ili ga prekrivali simbolima protesta. Sve više korisnika koristi svoje automobile kao platformu za lični stav, pretvarajući ih u pokretne poruke otpora. Sve ukazuje na to da Tesla više ne vozi putem inovacija i euforije – već pokušava da izbegne sudar sa sopstvenom reputacijom.
Kurir
Dodaj komentar