Uz pomoć veštačke inteligencije, Parkinsonova bolest se može predvideti skeniranjem očiju i do sedam godina unapred, tvrde istaživači očne bolnice „Moorfields„.
– Ovo je prvi put da se uspostavila dijagnoza pre same bolesti – nadovi saopštenje iz bolnice.
– Naime, ova tehnologija analizira potencijal podataka oka, te na taj način prikuplja znakove promena koje su previše suptilne da bi se uočile. Sada možemo da otkrijemo vrlo rane znake Parkinsonove bolesti, otvarajući nove mogućnosti lečenja – dodao je oftalmolog iz Murfildsa Alastir Deniston.
Kada su u pitanju testovi vida, Parkinsonova bolest je uglavnom povezana sa smanjenom debljinom u dva optička sloja: makularne ganglijske ćelije-unutrašnji pleksiform i retinalno nervno vlakno.
– Iako još nismo spremni da predvidimo da li će pojedinac razviti Parkinsonovu bolest, nadamo se da bi ova metoda uskoro mogla da postane alat „upozorenja“ koji su u riziku od bolesti – dodao je.
Što znači da ne znači da ćete razviti bolest, već da postoji samo rizik od nastanka iste.
Sličan napredak u skeniranju očiju, nazvan „okulomika“, doveo je do bržeg otkrivanja drugih neuro-bolesti i poremećaja, uključujući Alchajmerovu bolest, multiplu sklerozu i šizofreniju.
– Pronalaženje znakova mnogih bolesti pre nego što se pojave simptomi znači da će ljudi u budućnosti možda imati vremena da promene način života kako bi sprečili neka stanja, a kliničari bi mogli da odlože početak i uticaj neurodegenerativnih poremećaja koji menjaju život – rekao je istaživač Vagner.
Dodaj komentar