Radio BalkanFox

Kako oživeti uvelu biljku? 7 jednostavnih saveta

Ponekad kućna biljka koja izgleda spremno za kantu za smeće zapravo u sebi ima još malo života – taman toliko da može da se oporavi ako identifikujete problem

Svaki list koji izgleda mrtvo, suvo i uvenulo obavezno uklonite što pre da bi se biljka 'fokusirala' na napredak zdravih delova
Svaki list koji izgleda mrtvo, suvo i uvenulo obavezno uklonite što pre da bi se biljka „fokusirala“ na napredak zdravih delovafoto: Elena Khairullina/Shutterstock

Ako čitate ovaj članak, verovatno imate u kući biljku koja je na samrti ili ste u prošlosti morali da bacate svoje cveće, što je nešto što je nekada veoma teško izbeći.


Nemojte biti prestrogi prema sebi – i najposvećenijima se dešavalo da im kućne biljke uvenu.


Međutim, biljka koja izgleda mrtvo često u sebi ima malo skrivenog života i može ponovo početi da napreduje i raste uz adekvatnu negu, ukoliko se rano utvrdi šta je problem.

Proverite je li biljka zaista mrtva


To što biljka izgleda suvo, ima obešene listove i sl, ne mora da znači da je gotova. Potražite znakove života u stabiljci i korenu. Korenje treba da bude zelenkasto iznutra, a listovi jaki i fleksibilni, pa čak i ako su smeđi i opadaju, ako primetite da nisu potpuno slabašni i ima poneki zeleni – ima nade.

 

Dobar znak su i pupoljci.

 

Kućne biljke ponekad deluju mrtvo, ali zapravo ima nade da se oporave
Kućne biljke ponekad deluju mrtvo, ali zapravo ima nade da se oporavefoto: Followtheflow/Shutterstock

Ako su stabljika i koren lomljivi i slabni, moguće je da nema šanse da se biljka oporavi.


1. Uklonite sve mrtvo lišće


U toj fazi je ključno otarasiti se mrtvih delova biljke jer tako ona može da posveti sve svoje resurse delovima koji su još uvek živi. Redovno uklanjajte potpuno sve listove i delove stabljike sve dok ne počne da se pojavljuje zelena boja.


Ako vam stabljika deluje potpuno mrtvo, a koren živo, ostavite oko 5 cm stabljike iznad zemlje i razviće se nove grane dok se biljka oporavlja.


2. Proverite jeste li preterano zalili biljke


Biljkama je voda neophodna da bi napredovale i živele, ali ponekad je moguće preterati s njom. U slučaju prekomernog zalivanja, biljke mogu da imaju žute i braonkaste uvele listove, što dalje može da utiče i na korenje, koje postepeno propada i truli.

3. Proverite jeste li premalo zalili biljke


Biljka koja ne dobija dovoljno vode postepeno vene, a sve počinje tako što se vrhovi listova suđe i postaju smeđi, a ta braonkasta nijansa se sve više širi dok ne počnu da otpadaju.


Ako je gornji sloj zemlje suv, zbijen i napukao, to znači da premalo zalivate biljku.


4. Sklonite je s direktne sunčeve svetlosti


Ponekad je toliko jednostavno! Neke biljke jednostavno mogu da napreduju samo u senci i čim ih sklonite s jakog sunca, one će zablistati.


5. Možda je vreme za prihranu


Tokom proleća i leta, kada biljke uglavnom rastu brzo, veoma je važno redovno je hraniti. Slabe stabljike i lsitovi koji gube boju ukazuju na neuhranjenost, pa će vam trebati đubrivo da je oživite.


Još jedan od simptoma je neujednačen rast i neravnomerno lišće.

 

Kućne biljke ponekad deluju mrtvo, ali zapravo ima nade da se oporave
Kućne biljke ponekad deluju mrtvo, ali zapravo ima nade da se oporavefoto: Dragana Gordic/Shutterstock

6. Uzmite veću saksiju


Većina biljaka preraste svoju saksu vremenom, pa korenje napuni posudu i otežano je uzimanje vode i hranljivih materija i počinje propadanje.


Zato je veoma vaćno presaditi biljku u veću saksiju, što joj često udahne novi život.


7. Potražite simptome štetočina


Nepravilan rast, uvijeno lišće i rupe, pege i trulež korena ukazuju na to da je vaša biljka novi dom insekata koji je malo po malo uništavaju.


Najpre pokušajte tako što ćete pomešati blagi rastvor sapuna s vodom, a ako to ne pomogne ili ne želite da rizikujete na svoju rupu, potražite pomoć stručnjaka, recimo u poljoprivrednoj apoteci.

 

* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

 

BONUS VIDEO

Da li ste znali po kome nosi ime Botanička bašta „Jevremovac“?

 




Glossy

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE