Radio BalkanFox

Muslimanka iz BiH ostvarila veliki uspjeh u Njemačkoj: Otvorila jedinstven ženski studio


Muslimanka iz BiH otvorila jedinstven studio u Njemačkoj, a naziv izazvao burne reakcije

Amira je u njemačkom gradu Übach-Palenbergu otvorila „Al Amira Studio“, prostor namijenjen isključivo ženama u kojem se pružaju usluge tetoviranja, pirsinga i različiti kozmetički tretmani. Studio predstavlja kao prvi ženski salon ove vrste u Njemačkoj iza kojeg stoji muslimanka.

Cilj ovog koncepta, kako je pojasnila, jeste omogućiti klijenticama potpunu privatnost, osjećaj sigurnosti i uslugu u prostoru u kojem nema prisustva muškaraca.

Ipak, najveću pažnju javnosti privukao je naziv „halal tattoo studio“, koji je izazvao brojne rasprave na društvenim mrežama. Dok su jedni pokušavali objasniti ideju koja stoji iza naziva, drugi su ga koristili u ironičnom kontekstu, upućujući kritike i ismijavajući koncept studija.

Dio korisnika postavio je pitanje da li se u studiju izrađuju isključivo privremeni crteži kanom ili i trajne tetovaže. Prema sadržaju objavljenom na zvaničnim profilima studija, u ponudi su klasične trajne tetovaže, pirsing te različiti kozmetički tretmani. Na promotivnim fotografijama i videosnimcima mogu se vidjeti posebno uređene kabine namijenjene klijenticama.

U raspravama koje su uslijedile pojedini komentatori navode da se izraz „halal“ odnosi na organizaciju prostora i činjenicu da je studio namijenjen isključivo ženama, što muslimankama omogućava veću privatnost tokom tretmana. S druge strane, drugi ističu da marketinški naziv ne predstavlja vjersku potvrdu niti mijenja stav većine islamskih učenjaka kada je riječ o trajnom tetoviranju.

Diskusija se ubrzo proširila društvenim mrežama i prikupila veliki broj komentara. Korisnici su iznosili različita mišljenja, od objašnjenja razlike između ukrašavanja tijela kanom i trajnih tetovaža do međusobnih polemika o upotrebi vjerskih izraza u promotivne svrhe.

Bez obzira na podijeljene reakcije, Amirin poslovni potez privukao je pažnju i izvan Njemačke te otvorio širu raspravu o ženskom poduzetništvu, privatnosti muslimanki, savremenim poslovnim modelima i načinu korištenja vjerskih pojmova u marketingu.



Senzacija

radiobalkanfox

Dodaj komentar

RadioBalkanfox na Facebook

Loading...