U nastavku policijske akcije „Armagedon“ pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije uhapsili su pet osoba zbog sumnje da su počinile krivična djela koja se odnose na pribavljanje, posjedovanje i dijeljenje materijala nastalog seksualnim iskorištavanjem djece, kao i iskorištavanje maloljetnih osoba u pornografske svrhe.
Akciju su proveli pripadnici Službe za borbu protiv visokotehnološkog kriminala, u saradnji s policijskim upravama u Beogradu, Valjevu, Novom Sadu, Sremskoj Mitrovici i Nišu, po nalogu Posebnog odjeljenja za borbu protiv visokotehnološkog kriminala.
Uhapšeni su I. M. (1974) iz Beograda, V. L. (1977) iz Valjeva, B. L. (1989) iz Novog Sada, D. O. (1967) iz Sremske Mitrovice i S. Đ. (2002) iz Niša.
Prema sumnjama istražnih organa, osumnjičeni su tokom dužeg perioda putem interneta preuzimali, čuvali i međusobno dijelili materijal nastao seksualnim iskorištavanjem djece.
Istraga ukazuje da su koristili lažne profile na društvenim mrežama, predstavljajući se kao djevojčice uzrasta od 11 i 12 godina kako bi stupili u kontakt s maloljetnicima. Na taj način, prema navodima policije, od djece su pokušavali pribaviti fotografije i videosnimke eksplicitnog sadržaja.
Kako je saopćeno, za međusobnu razmjenu materijala koristili su aplikaciju Telegram, kao i druge specijalizirane platforme za komunikaciju.
Tokom pretresa stanova i drugih prostorija koje su koristili osumnjičeni, policijski službenici oduzeli su računare i drugu informatičku opremu. Preliminarnim pregledom pronađene su fotografije i videosnimci koji su predmet istrage.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova poručili su da zaštita djece ostaje jedan od najvažnijih prioriteta u radu Službe za borbu protiv visokotehnološkog kriminala te da se svaka prijava koja se odnosi na moguće ugrožavanje maloljetnika provjerava po hitnom postupku.
Navode i da je tokom 2025. i 2026. godine uhapšeno ukupno 75 osoba osumnjičenih za krivična djela počinjena na štetu djece u digitalnom okruženju, uključujući slučajeve u kojima su osumnjičeni pokušavali uspostaviti direktan kontakt s maloljetnicima putem interneta.
Nadležne institucije ističu da će, u saradnji s domaćim i međunarodnim partnerima, nastaviti aktivnosti na otkrivanju i procesuiranju osoba osumnjičenih za ovakva krivična djela, s ciljem jačanja sigurnosti djece u digitalnom prostoru.





Dodaj komentar