Radio BalkanFox

Kocka šećera pored sira u frižideru



Na internetu se svakodnevno pojavljuju novi trikovi za čuvanje hrane, a jedan od onih koji je poslednjih meseci privukao veliku pažnju jeste stavljanje obične kocke šećera u posudu sa sirom. Mnogi tvrde da ovaj jednostavan postupak pomaže da sir duže zadrži svežinu i svoju karakterističnu teksturu.

Iako zvuči neobično, objašnjenje koje se najčešće navodi jeste da šećer može da upije deo viška vlage u zatvorenoj posudi. Upravo je vlaga jedan od razloga zbog kojih pojedine vrste sira brže menjaju teksturu, omekšavaju ili počinju da se kvare.

Važno je naglasiti da ne postoje pouzdana naučna istraživanja koja potvrđuju da ovaj postupak značajno produžava svežinu ili rok trajanja sira. Ipak, mnogi ljubitelji kućnih trikova tvrde da su primetili razliku, naročito kada je reč o tvrdim sirevima koji se čuvaju u dobro zatvorenim posudama.

Ako želite da isprobate trik, postupak je veoma jednostavan. Sir stavite u čistu staklenu ili plastičnu posudu sa poklopcem, a pored njega, vodeći računa da ga kocka ne dodiruje, stavite jednu kocku šećera. Kada primetite da je šećer omekšao ili počeo da se topi usled vlage, zamenite ga novom kockom.

Ipak, stručnjaci ističu da je mnogo važnije pridržavati se osnovnih pravila pravilnog čuvanja hrane. Sir bi trebalo držati u delu frižidera u kojem je temperatura stabilna, najbolje u posebnoj posudi ili umotan u papir za sir ili papir za pečenje, kako bi mogao da “diše”. Plastična folija nije uvek najbolje rešenje jer može da zadrži previše vlage.

Važno je imati na umu da ovaj trik nije zamena za pravilno skladištenje hrane niti može sprečiti njeno kvarenje. Ukoliko sir promeni miris, boju ili teksturu na neuobičajen način, najbolje je da ga ne konzumirate.

Iako nije naučno potvrđeno da kocka šećera zaista produžava svežinu sira, reč je o jednostavnom triku koji mnogi rado isprobavaju. Ne zahteva gotovo nikakav trud, a moguće je da će upravo vama pomoći da omiljeni sir ostane svež i u boljem stanju još koji dan.


10:54

Jovana Pajić na Festivalu kulture mladih Srbije

(Espreso/blic žena/prenela PV)





Espresso

radiobalkanfox

Dodaj komentar

RadioBalkanfox na Facebook

Loading...