Radio BalkanFox

Pristupni ključevi dolaze u iOS aplikaciju nekoliko meseci nakon Android verzije

WhatsApp kaže da sada uvodi podršku za pristupne ključeve u iOS verziji aplikacije. Sa omogućenom funkcijom, korisnici Meta-ine šifrovane aplikacije za razmenu poruka mogu da koriste biometriju iPhone-a za prijavu – odnosno Face ID ili Touch ID – ili šifru svog telefona.

WhatsApp već podržava otključavanje svoje iOS aplikacije pomoću jedne od ovih opcija, ali ovo vodi korak dalje. Podrška za pristupni ključ dolazi u verziju za iPhone nekoliko meseci nakon što je Meta počela da ga distribuira korisnicima Android WhatsApp-a u oktobru.

Iphone, WhatsApp
foto: Profimedia

Zade Alsawah, portparol WhatsApp-a ističe da će korisnici iOS-a imati dostupnu aplikaciju „u narednim nedeljama“, pa ako još nije vidljiva savetuje korisnicima da nastavljaju sa proverama.

Passkeys bi trebalo da budu bezbedni ili barem bezbedniji talas budućnosti, verzija autentifikacije koja ukida lozinke i dvofaktorsku autentifikaciju putem SMS-a. To takođe znači da se možete prijaviti čak i kada niste povezani na mrežu jer vaš telefon drži ključ za potvrdu identiteta. Da biste videli da li već imate tu funkciju, WhatsApp kaže da ćete videti opciju u okviru Podešavanja > Nalog > Lozinka. Međutim, ovakva uvođenja mogu potrajati.

Alsaweh je rekla da će korisnici i dalje skenirati KR kod iz menija „Povezani uređaji“ u aplikaciji za pametne telefone da bi se prijavili na WhatsApp na drugim uređajima, „pošto Mac, Windows i web ne mogu biti primarni uređaji za nalog“. To je slično načinu na koji pristupni ključevi ponekad funkcionišu kada se prijavljujete na uslugu u veb pregledačima za desktop računare, ako je malo nezgodnije od toga, osim tamo, sve što treba da uradite je da skenirate šifru lozinke koristeći podrazumevanu aplikaciju za kameru vašeg telefona.

Šta su pristupni ključevi?

Lozinke mogu zameniti tradicionalne lozinke sopstvenim metodama autentifikacije vašeg uređaja. Na taj način možete da se prijavite na Gmail, PayPal ili Cloud samo aktiviranjem Face ID-a na vašem iPhone-u, senzoru otiska prsta vašeg Android telefona ili pomoću Windows Hello-a na računaru.

Izgrađen na tehnologiji WebAuthn (ili Web Authentication), dva različita ključa se generišu kada kreirate pristupni ključ: jedan koji čuva veb lokacija ili usluga na kojoj se nalazi vaš nalog i privatni ključ koji se čuva na uređaju koji koristite za verifikaciju identiteta.

Mobilni Telefon, Sigurnost, Password, Lozinka
foto: Shutterstock

Naravno, ako su pristupni ključevi uskladišteni na vašem uređaju, šta se dešava ako se pokvari ili izgubi? Pošto pristupni ključevi funkcionišu na više uređaja, možda će vam biti dostupna rezervna kopija. Mnoge usluge koje podržavaju pristupne ključeve takođe će se ponovo autentifikovati na vaš broj telefona ili adresu e-pošte ili na hardverski bezbednosni ključ, ako ga imate.

Apple i Google trezori lozinki već podržavaju pristupne ključeve, kao i menadžeri lozinki poput 1Password i Dashlane. 1Password je takođe kreirao servise za listu kataloga na mreži koji omogućavaju korisnicima da se prijave pomoću lozinke.


Kurir




Kurir

radiobalkanfox

Dodaj komentar

Radio Balkanfox
Radio Balkanfox
OFFLINE LIVE
Radio Balkanfox Plus
Radio Balkanfox Plus
OFFLINE LIVE
WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE